09

 

Rozhodol som sa zdieľať jeden s postupov tvorby drevenej sochy, pretože sa ma na to píta veľa ľudí. V tomto prípade sa jedná o sochu orla s rozmermi 120x30x30 cm, ktorá vznikala takmer pol roka. Ako sami môžete vidieť nie sú to práve najlepšie fotografie, pretože nie vždy ma to napadne fotiť a beriem vtedy, čo mam po ruke a tým je väčšinou telefón.

05 06 04

Na týchto troch fotografiách môžete vidieť úplný začiatok procesu. V prvej fotografii v ľavom dolnom rohu je vidieť aj kmeň jablone, ktorú som odpílil motorovou pílou. Tento strom úž nerodil a bol napadnutý hnilobou, takže by skončil ako palivové drevo. Na mieste som vytvaroval pílou celého orla, aby bol ľahší na prevoz, čo trvalo celé poobedie, lebo jabloň nie je práve najmäkkšia drevina.

03 02

Tu môžete vidieť prácu s dlátom, kde zarovnávam stopy po píle a dosahujem záverečný tvar orla. Keď som dosiahol takmer konečný stav, tak som nechal sochu schnúť v exteriéry približne 3 mesiace. Drevo začalo pracovať, praskať na miestach, kde som to predpokladal. Pri práci s mokrým drevom sú určité zásady, ktoré sa musia dodržať aby sa drevo neprasklo na mieste, kde nechcete aby sa to stalo. Každá drevina praská inak a záleží aj od tvaru sochy. Schnutie dreva sprevádza veľmi pekná vôňa. Po tomto procese schnutia som sochu premiestnil do interiéru na ďalšie dva mesiace, aby sa vlhkosť dreva priblížila interiérovej vlhkosti a prestala úplne praskať a tým sa stabilizovala.

01

Toto je moja sada dlát, s ktorými pracujem. Sú tam vidieť aj brúsne kamene na dláta.

 080-Zrnko sochy-EMAIL 082-Zrnko sochy-EMAIL 083-Zrnko sochy-EMAIL

foto: Tomas Halasz

Pred tým ako som sa dostal ku koncu nasledovala ešte práca s dlátom, pretože som musel zarovnať praskliny a dotvarovať miesta, kde to bolo potrebné. Pri vyschnutí vznikli nové situacie, ako bolo preschnutie hniloby, čo spôsobilo, že som nemohol na týchto miestach pracovať dlátom, ale som musel použiť brúsku na vytvarovanie týchto miest. Socha je celá brúsená aby sa zvýraznila kresba dreva.  Pre oči som zvolil železné guličky, aby mala socha lepší výraz a ďalší obsah. Namiesto týchto guličiek sa dajú použiť aj iné materiály, napríklad polodrahokami. Ako povrchovú úpravu je použitý šelak lemon a black. Socha nie je inak kolorovaná.

Tak to by bolo približne všetko k tomuto dielku.